Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

KaDy kaatoi mestari-Ilveksen Mikko Kytölän maaleilla

KaDy kaatoi mestari-Ilveksen Mikko Kytölän maaleilla

 

Kampuksen Dynamo voitti keskiviikkoiltana Ilves FS:n Tampereelta lukemin 3-2. Voitolla KaDy palasi Futsal Liigan johtoon. Perinteisesti hankala vastustaja Ilves puolestaan menetti käytännössä mahdollisuutensa runkosarjan voittoon. Ottelu oli joukkueiden kauden toinen liigakohtaaminen - KaDy voitti syksyllä vieraissa 0-2. 

Maalipaikoilla ottelussa ei herkuteltu. Molemmat joukkueet puolustivat tarkasti, ja etenkin vieraat prässäsivät voimalla. KaDy menetti toisella puoliskolla 2-0-johtonsa Ilveksen nopeaan tahtiin tekemillä maaleilla, mutta kuittasi ne saman tien Italian ammattilaiskentiltä palanneen Mikko Kytölän komealla maalilla. 

Ottelun hahmo olikin kaksi maalia iskenyt Kytölä, joka nähtiin nyt ensimmäistä kertaa lähes kahteen vuoteen kotimaan sarjoissa. Syöttäjänä kaikissa KaDyn maaleissa toimi hänen nuorempi veljensä, joukkueen kapteeni Jukka Kytölä. 

Mikko Kytölä kuvaili pelin jälkeen paluuotteluaan parhaaksi mahdolliseksi: "Paras vastustaja eli Ilves, paras lopputulos. Mahtava paluu." Ilveksen ja KaDyn väliset ottelut ovat olleet aina tiukkoja kohtaamisia, ja niin oli tälläkin kertaa. "Peli oli runkosarjan otteluksi yllättävän kuuma", sanoi Kytölä. "Ja Ilves oli hyvä. Tarkoitus oli rauhoittaa peli 2-0-tilanteessa ylivoimapelillä, mutta emme ehtineet, kun Ilves tuli nopeasti tasoihin."  

Futsal Liigan runkosarjaa on KaDyn osalta jäljellä kolme ottelua, joista keskimmäinen pelataan Jyväskylässä 14.3., jolloin Monnarille saapuu Mad Max Valkeakoskelta. KaDy johtaa runkosarjaa 48 pisteellä, toisena on ottelun vähemmän pelannut Sievi Futsal (46 pistettä) ja kolmantena Ilves FS (43 pistettä). 

Dynamon tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Kampuksen Dynamo ry - logo

KaDy - 2014-2015 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014-2015

Ottelut kaudella 2014-2015

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Tomi Lahtinen palaa Ilvekseen

Tomi Lahtinen palaa Ilvekseen

Tomi Lahtinen siirtyy takaisin Akaa Futsalista Ilvekseen kaudeksi 2020-2021.

Lue lisää
ACE jatkosopimuksiin Jumiskon ja Seppälän kanssa

ACE jatkosopimuksiin Jumiskon ja Seppälän kanssa

Nopeajalkainen laitapelaaja Juho Jumisko ja toppari Valtteri Seppälä ovat tehneet jatkosopimukset seuran kanssa kaudelle 2020.

Lue lisää
Ilves FS ja Sievi FS julkistivat valmentajasopimuksia

Ilves FS ja Sievi FS julkistivat valmentajasopimuksia

Ilves FS kiinnitti kokeneen pitkän linjan futsalmiehen Matti Anttosen valmennusryhmäänsä. Anttonen valmensi miesten Liigassa viimeksi Leijona Futsalin pronssimitaleille 2016–17, minkä jälkeen hän on ollut Ilves FS:n naisten liigajoukkueen taustoissa.

Lue lisää
Ilves haki voiton Espoosta

Ilves haki voiton Espoosta

Ilves ja GFT kohtaavat toisena peräkkäisenä keväänä puolivälierissä. Viime vuonna Ilves jatkoi välieriin, GFT lähti kesälomille.

Lue lisää
PJK keskiviikkona Leijona Futsalin vieraaksi

PJK keskiviikkona Leijona Futsalin vieraaksi

Viime kevään hopeamitalisti Leijona Futsal on tehnyt joulutauon jälkeen - Petri Grönholmin takaisin rosteriin saatuaan - vakuuttavaa jälkeä voittamalla selkein numeroin kaikki viisi otteluaan.

Lue lisää
Ilves murjoi kotikentällään SoVon

Ilves murjoi kotikentällään SoVon

Ilves karkasi ottelussa jopa 5 - 0 johtoon. SoVon puolustuspeli kesti huonosti hyvävireisen Ilveksen vieraana.

Lue lisää